DİL > TR | EN | FR
  • İo ve Zeus
  • Labirent
  • Yazarlar ve Yapıtlar serisi: Yılkı Atı
  • Filozof
  • Kurtlar
  • Çift 4
  • Kağnı
  • Kızlar
  • Kuyu Dibi
  • Tilki lll
 
Resimleri TÜmÜ
 
 
Sergileri > Antagonizma  
Sergi Adı: Antagonizma
Başlangıç Tarihi: 2013-02-11
Bitiş Tarihi: 2013-02-23
Sergi Mekanı: CKM Sanat Galerisi
Adres:

Bağdat Cad. Haldun Taner Sokak No: 11 Caddebostan-Kadıköy

Telefon: 0216 38626 81 - 0535236 16 12
Email: muzafferorucoglu@hotmail.com
Şehir: Istanbul
Ülke: Turkiye
Sergi Hakkında:

Muzaffer Oruçoğlu"Antagonizma" Sergisi
ile 11 - 23 şubat 2013 tarihleri arasında İstanbul-Caddebostan Kültür Merkezinde
Yıllardır sürgün hayatı yaşayan yazar, şair, ressam Muzaffer Oruçoğlu'nun 30'u yeni olmak üzere toplam 100 resmi,"Antagonizma" adı altında, dört şehirde, sanatseverlerle buluşacak. Türkiye'ye giriş yasağı bulunduğu için sergilerinin açılışlarına katılamayan Oruçoğlu, yeni resimlerinde yine kolaj tekniği başta olmak üzere, değişik boya teknikleri kullanarak, klasik biçimi sürrealist esintilerle kırma ve derinleştirme denemelerini sürdürüyor. Boyutlarından kurtulma, ya da onu boşluğa doğru parçalama çabasını güçlü bir şekilde hissettiren bu tabloların bir bölümünü, dünyanın çeşitli yerlerinden madenci portreleri oluşturuyor. Grizu romanından çıkmış, hüzün ve ironi yayan yüzlerle, düşündüren ayrıntılarla da karşılaşıyoruz. Romanın renkleri, malzemeleri, hikayeleri, ışık gibi tablolara vuruyor yer yer.
Babek Yayın tarafından düzenlenen sergilerin ilki; 15-29 Kasım 2012 tarihleri arasında Bursa Nilüfer Belediyesi'nde, ikinci sergisi, 18-31 Aralık 2012 tarihleri arasında Yüz Çiçek Kültürmerkezi Okmeydanı -Şişli, üçüncü sergisi ,11-23 Şubat 2013 tarihi arasında İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşti; 15-29 Mart 2013 tarihleri arasında İzmir Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.
6 ülkede 60'a yakın sergi gerçekleştiren Oruçoğlu, 1948'de, Kars'ın Zavot köyünde doğdu. İlk resim kurslarını Rize Öğretmen Okulunda aldı. 1966'da İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesine gönderildi. 1967'de Fen Fakültesine girdi. 68 öğrenci hareketlerine katıldı. 1969'da Değirmenköy toprak işgaline katıldı ve tutuklandı. Çıktı, 1970'de yeniden tutuklandı. 1972'de Türkiye Komünist Partisi (M-L) kurucuları arasında yer aldı. 1973'te sıkıyönetim mahkemelerindeki yargılanmasının ardından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 13 yıllık hapislikten sonra serbest bırakıldı. Yunanistan ve Fransa'ya ardından Avustralya'ya yerleşti.
Greensborough TAFE College ve Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsün'ün Public Art bölümünde toplam 5 yıllık resim ve heykel öğrenimi gördü. Altı ülkede altmışa yakın kişisel resim sergisi açtı. 13'ü roman, yedisi şiir, ikisi masal olmak üzere değişik türlerden 30 kitabı yayımlandı. 2011 yılı Abdullah Baştürk işçi edebiyat ödülü, Grizu 4 ciltlik romanına verildi. Halen Avustralya'da yaşamaktadır.

Muzaffer Oruçoğlu "Antagonizma Sergisi Açılış Mesajı
Arkadaşlar,
Hepiniz hoş geldiniz. Caddebostan Kültür Merkezi çalışanları ve sergiyi düzenleyen Ayhan Oruçoğlu'na teşekkkür ediyorum.
Gördüğünüz resimler, değişik zamanlarda, görev icabı değil de isteyerek yaptığım resimlerdir. Roman kahramanlarının renk ve ışık dünyasına geçişi diyebiliriz bu duruma. Resim benim için dinlenme ve yenilenme alanıdır. Çizdiklerimin tümünü diyemem ama bazıları beni etkiler. Bu etki, romana yansır. Son otuz yıldır resimle roman arasında gidip geliyorum. İnsan, resim alanında daha özgürdür. Sözcükleri, boyaları tuvale özgürce savurduğum gibi savuramıyorum. Fırçalamak, mala ve değişik aletler kullanmak, kesmek, yapıştırmak, işlemek, boyaları üst üst bindirmek, iç içe geçirmek, beğenmeyince bir köşeye atmak, bir başka zaman alıp yeniden işlemek... Kaba ve ince işçilik işidir resim. Her insan ölmeden önce bir resim yapmalı, son bakışını o resme bırakıp gitmelidir. Resmi anlamadan seyretmek iyidir. Her resim, asıldığı yerden herkese bakar; en çok da, resim yapmak isteyip de yapmayanlara ve kendisini anlamayanlara bakar.
Sıcaklığı 40 dereceye varan Melbourne Şubatından tümünüze sevgiler.

Açılış Kokteyl
11 Şubat 2013 Saat:18.00 CKM Sanat Galerisi
Bağdat Cad. Haldun Taner Sokak No: 11 Caddebostan-Kadıköy/İstanbul
Tel.: 0216 38626 81 - 0535236 16 12